Kable rozruchowe – LIDL

IkonaJako, że przyszła zima, to akumulatory są niechętne do współpracy, szczególnie w silnikach Diesla. Szukając rozwiązania tego problemu, byłem zmuszony zakupić kable rozruchowe. Po szybkim przeglądzie rynku, padło na te z Lidla. Kable są grube i nie jest to tylko sama izolacja, wewnątrz naprawdę znajduję się kawał kabla, według instrukcji jest to aluminiowy odpowiednik 25mm2 miedzianego przewodu.

KrokodylKrokodylki są duże oraz mają porządne rozwarcie. Całość jest dobrze zaizolowana, co zmniejsza ryzyko pożaru podczas jakiegoś zwarcia. Sprężyny trzymają mocno, strach byłoby palec włożyć. Sama plecionka jest poprowadzona, aż do czubka krokodylka i styka się z biegunem akumulatora po zaciśnięciu, likwiduje to problem nagrzewających się blach w krokodylku. Przewody mają długość 3,5m każdy oraz są zapakowane w praktyczny pokrowiec z uchwytem.

ZblizenieJako, że z założenia nie wierzę w informacje podawane przez producenta lub na folderach reklamowych, postanowiłem sprawdzić czy zgadza się opór z normą. Pomiary wykonałem metodą techniczną. Mierzona była cała długość obu przewodów, czyli 7m. Do pomiaru został zastosowany zasilacz warsztatowy, ustawiony na 20A oraz miernik laboratoryjny, który przy tym natężeniu pokazał 118mV. Opór obu przewodów złączonych szeregowo wyniósł 5,9mΩ co daje nam 0,84mΩ/m. Nie jest to zły wynik, lecz zgodnie z tabelą miedziany kabel 25mm2 powinien mieć 0,70mΩ/m.

Ciekawostka: dużo małych aut benzynowych ma cieńsze kable idące od akumulatora np. taki Fiat 126p, Tico.

Test bojowy u mnie był na ciągniku rolniczym. Akumulator, co prawda w nim był, ale już nie potrafił ukręcić silnikiem z powodu swojego zużycia, oraz rozładowania. Myślę, że było to porównywalne wyzwanie do odpalenia standardowego samochodu bez akumulatora, a to jest ponad 6-litrowy silnik diesla. Po dołożeniu na kablach akumulatora z drugiego ciągnika (1000A prąd rozruchowy), silnik kręcił bardzo ładnie, a kable się nie spaliły. Potwierdziło to w 100% słuszność zakupu.

Produkt godny polecenia!

Produkt godny polecenia!

Kable rozruchowe – LIDL
9 głosów, średnia: 4.33 (wynik: 85%)
  • http://grylewicz.pl/ Wojtek

    Ile kosztowały te kable? Sprawdzałeś czy nie twardnieją na mrozie?

    • http://test.j.pl/ Gustlik

      Są miękkie, co prawda używałem sprawdzałem tylko do -6*C, lecz nie zauważyłem żadnych niepokojących objawów.