Stacja lutownicza – Zhaoxin 936D

CaloscJest to niskobudżetowa stacja lutownicza produkcji chińskiej. Egzemplarz, z którym mam przyjemność „pracować”, został zakupiony jakieś 3 lata temu. Do tej pory nie miałem z nim większych problemów, stacja spisuje się dokładnie tak samo, jak w dniu zakupu. Stabilizacja temperatury i inne parametry pozostały na takim poziomie, na jakim były początkowo.

Temperaturę, w przedstawionym modelu, ustawia się potencjometrem, moim zdaniem to rozwiązanie jest wygodniejsze od przycisków. Po prostu bierzemy i kręcimy, co jest szybsze od wielokrotnego klikania. Oczywiście, jeżeli komuś bardziej odpowiada klikanie – takie modele też można spotkać.

StacjaWyświetlacz to standardowy segmentowy LED, pokazuje 3 czerwone cyfry oraz zieloną literę, która prezentuje jednostkę pomiaru temperatury. Spełnia dwojaką funkcję, pokazuje podczas kręcenia temperaturę ustawianą, a po 2s bez zmian zaczyna wskazywać temperaturę grota.. Na prawo od niego jest przycisk zmiany jednostki (stopnie Celsjusza lub Farenheita).
Dodatkowo stacja wyposażona jest w malutki trymer służący do kalibracji, znajduje się on pod małą zaślepką oznaczoną „CAL”

Na prawym boku stacji znajduje się włącznik zasilania, jest to zwykły przełącznik hebelkowy. Takie rozwiązanie gwarantuje zerowy prąd, jeżeli wyłączymy stację, co przy stacji podłączonej do zasilania przez cały czas, przynosi wymierne oszczędności.

Kolba w podstawceKolba jest mała i dobrze leży w dłoni, oczywiście są lepsze, ale za 10-krotnie wyższą cenę. Kabel jest miękki, dość długi, ponad metr. Grot można szybko zdemontować i wymienić na inny, wymiana grzałki też nie powinna być dużym problemem (moja trzyma od nowości)

Rozgrzewanie jest dość szybkie, na wyświetlaczu temperatura rośnie od 20 do 300 stopni w jakieś 20s, a po 30s zaczyna się topić cyna na grocie. W późniejszym czasie stacja utrzymuje zadaną temperaturę bez większych problemów.

Ceny materiałów eksploatacyjnych:
Groty: 9 – 17zł (Ponad 40 rodzajów)
Grzałka: 10zł
Cała kolba: 38zł

Dla amatora / hobbysty trudno o lepszą stację. Ma wzorowy stosunek jakości do ceny, a materiały eksploatacyjne są śmiesznie tanie, dodatkowo pasują do niej materiały eksploatacyjne Hakko, gdyż jest to klon tej stacji. Pewnym problemem jest kabel zasilający, który nie sięga z biurka na podłogę.

-Cena Lutownicy: 100zł (Allegro)
-Faktyczna regulacja i wyświetlanie temperatury
-Stosunkowo wygodnie leży w dłoni
-Metalowa „miseczka” pod gąbkę do grotu
-Szybkie rozgrzewanie (20s na wyświetlaczu 20° – 325°C topienie cyny po 30s)
-Duża ilość grotów i niska cena grzałki
-Po włączeni lub regulacji 2s niż zacznie nagrzewać
-Krótki kabel zasilający (-0,5)
-Cienka gąbka, choć po nasączeniu mocno spuchła (do 4mm)
Warto kupić

Warto kupić.

Inni producenci tanich stacji: Aoyue, PT, WEP i Yihua.
Stacja lutownicza – Zhaoxin 936D
7 głosów, średnia: 4.14 (wynik: 82%)
  • brikc

    bardzo dobra szybko się nagrzewa u mnie do 400st w 22sekundy